Trochę historii

Geneza

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat 90-tych. W domach zaczął pojawiać się internet, głównie za sprawą znienawidzonego dostępu poprzez numer 0202122, ale także w miejscach pracy, szkołach, uczelniach pojawiły się łącza internetowe. Wtedy to część użytkowników internetu odkryła usługę IRC, która umożliwiała bezpośredni czat większej grupy ludzi. Dotyczyło to oczywiście także osób mieszkających w Olsztynie, które pojawiały się w wirtualnym pokoju (w terminologii IRC zwanym kanałem) o nazwie #olsztyn. Dość regularne spotkania spowodowały, że dało to zalążek społeczności. I tak to się zaczęło...

Rozkwit

W początkowym stadium kanał #olsztyn stanowił niewielką społeczność, głównie za sprawą ograniczonego dostępu do internetu dla większej części społeczeństwa. Jednak w okolicach roku 2000 wszystko diametralnie się zmieniło.

Rok 2000 to okres kiedy internet stał się o wiele bardziej dostępny. Kamieniem milowym było wprowadzenie przez TPSA usługi SDI, która wprawdzie nie była tania jak na tamte czasy, ale dawała możliwość stałej, zryczałtowanej opłaty za korzystanie z internetu, a nie drakońskie stawki za czas spędzony poprzez numer dostępowy 0202122.

Pomimo, że Olsztyn w zakresie technologii był zawsze "w tyle" w stosunku do większych miast Polski, to jednak i tutaj pojawiło się kilka czynników, które ułatwiły dostęp do sieci dużej grupie ludzi - a były to m.in.: internet od dostawcy telewizji kablowej, kafejki internetowe oraz sieci osiedlowe.

W okresie szczytowym, w latach 2000-2001 w Olsztynie działało ok. 40 kafejek internetowych - niektóre istniały zaledwie kilka miesięcy, inne działały nawet przez kilka lat - oto nazwy i lokalizacje tych, które udało mi się zapamiętać:

  • AlienNet - ul. Żołnierska
  • Caffe WWW - ul. Sikiryckiego
  • Gate - ul. Żeromskiego
  • Gex - ul. Kościuszki
  • InterMouse - ul. Krasickiego
  • M-Net - ul. Pstrowskiego
  • Mrówa - ul. Wilczyńskigo
  • Olnet - ul. Barcza
  • Probit - ul. Jagiellońska
  • Promus - ul. Gębika
  • Samba - ul. Piłsudskiego
  • Schronbit - pl. Konstytucji 3 maja (Dworzec)
  • ???? - ul. Gębika ??? (pb17.olsztyn.sdi.tpnet.pl)
  • ???? - ul. Kołobrzeska (prowadzona przez Didusia)

Oprócz kafejek pojawiły się także sieci osiedlowe (tzw. trzepakowe) - polegało to na tym, że większa zbiorowość tworzyła sieć komputerową i wspólnie "zrzucała się" na łącze internetowe. Tak powstały największe sieci osiedlowe w Olsztynie, które liczyły po niekiedy kilkudziesięciu użytkowników, takie jak Banita, BetonNet, Hamburg Lan, Kulki, Piorunek, a także wiele mniejszych, liczących po kilku/kilkunastu użytkowników, których ewidencji nikt nigdy nie stworzył.

Poprzez coraz większą dostępność internetu w Olsztynie powiększała się także społeczność kanału #olsztyn - niektórzy nawet twierdzą, że popsuło to dość kameralne, niemalże rodzinne relacje na rzecz "masówki", która ogarnęła kanał po wpływem dużo większej ilości pojawiających się tam osób.

Upadek Spadek aktywności

Szczyt integracji społecznej i popularności kanału miał miejsce w latach 2001-2004. Po tym okresie można przyjąć, że popularność kanału oraz stopień integracji społeczności zaczęły mieć wyraźną tendencję spadkową. Co do tego się przyczyniło? Pewnie najlepiej określiłaby to specjalna komisja, składająca się z doświadczonych psychologów, socjologów i konsultantów technicznych ;)

Ponieważ raczej nikt nie powoła specjalnej komisji w tym temacie, poniżej przytoczę kilka faktów, które wg mnie miały znaczenie na spadek aktywności kanału:

  • Pojawienie się usług czatowych w popularnych portalach, takich jak Wirtualna Polska czy Onet - dla osób, które traktowały IRCa mniej sentymentalnie i bardziej do "nawiązywania znajomości", bardziej atrakcyjne okazały się "kolorowe" czatownie.
  • Podziały w społeczności - społeczność kanałowa, gdy była jeszcze dość niewielka trzymała się razem, jednak im bardziej kanał #olsztyn stawał się "masowy", to pojawiły się podziały, choćby na tzw. "starszyznę" i "młodzież" - i nie tylko było to związane z grupami wiekowymi, ale także, ze stażem aktywności na kanale.
  • Wpływ życia prywatnego - praca, kariera zawodowa, założenie rodziny powodują, że wolny czas, który można spędzić na IRC-u staje się bardzo ograniczony, co bez wątpienia przekłada się na diametralne zmniejszenie aktywości.

Chwila obecna

W chwili obecnej kanał #olsztyn w sieci IRCnet istnieje jedynie symbolicznie. Realnie nie ma tam praktycznie żadnej aktywości...

Jeżeli ogarnął Cię smutek z tego powodu, to mam dla Ciebie pocieszającą informację i to na dodatek bardzo pozytywną - społeczność kanału #olsztyn ma teraz swoją grupę na Facebooku: #Olsztyn@FB